Program do obróbki zdjęć

W czasach kiedy aparat w komórce ma już prawie każdy, a cyfrowa fotografia pozwala a pstrykanie niezliczonej ilości fotek, każdy może być fotografem, a byle wyjazd poza miasto stać się okazją do zrobienia kilku ciekawych ujęć. Robienie profesjonalnych zdjęć wymaga wiedzy, doświadczenia i dobrego sprzętu. Kto pstryka raczej hobbystycznie może się wspomóc jednym z programów do obróbki zdjęć. Tego typu programy pozwalają naprawić drobne niedociągnięcia w sztuce (m.in. kadrowanie zdjęcia, oświetlenie, kontrast, itp.), a niektóre z nich mają bardziej zaawansowane funkcje, dzięki którym możliwe jest dodawanie ciekawych efektów lub zamiana zdjęć na animacje. Nie trzeba inwestować w komercyjne programy i drogie licencje – na potrzeby domowego katalogu zdjęć wystarczy darmowy program, dzięki któremu wakacyjne wspomnienia nie wyblakną.

FastStone Photo Resizer – jest nieskomplikowanym programem o podstawowych funkcjonalnościach. Pozwala na przycięcie fotografii, zmianę kolorów, wielkości, dodanie znaku wodnego oraz konwertowanie obrazów. Współpracuje z wieloma popularnymi formatami plików. Darmowy, pracuje pod Win 98/Me/2000/XP/Vista/7.

Photoscape – darmowy program dla niezaawansowanych użytkowników. Prosta w obsłudze aplikacja pozwala na hurtowe zmiany na wielu zdjęciach jednocześnie. Ma wiele możliwości skorygowania obrazu – oprócz podstawowych zabaw ze światłem, kontrastem i wielkością pozwala również na dodawania grafik, dymków, oraz ramek. Można w nim wykonać również animacje gif. Współpracuje z Windows 9x/Me/NT/2000/XP, nie działa pod Windows 7.

AnyPic Image Converter – prosty program pozwalający na zmianę rozmiaru i konwersję zdjęć. Obsługuje wiele popularnych rozszerzeń plików. Działa pod Windows Me/XP/Vista/7. Wersja testowa.

 

Użytkownicy, którzy szukają czegoś więcej niż podstawowej obróbki zdjęć mogą przetestować programy komercyjne, dostępne w wersjach trialowych. Wiele z nich to zaawansowane programy do grafiki, umożliwiające większą ingerencję w zdjęcia i wprowadzanie większych zmian. Wśród tego typu programów warto zwrócić uwagę na poniższe programy do obróbki zdjęć:

Paint Shop Pro Photo XI – znany i ceniony na całym świecie profesjonalny program służący m.in. do edycji i obróbki zdjęć. Udostępnia wszystkie podstawowe funkcje, pozwala również na edycję grafiki wektorowej. Wersja testowa jest dostępna po zarejestrowaniu na stronie producenta. Pracuje pod Windows XP/Vista/7.
ACDSee Pro – zaawansowany program do edycji i katalogowania fotek. Dzięki niemu można wykorzystać zdjęcia nie tylko do oglądania od czasu do czasu – jego funkcje umożliwiają łączenie ich z dźwiękiem i tworzenie prezentacji w QuickTime. Wersja testowa, kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 9x/Me/XP/Vista/7.
NeoPaint – nie jest co prawda programem dedykowanym do obróbki zdjęć, ale dobrze sprawdzi się w tej roli. Testowa wersja zaawansowanego programu do prac z grafiką rastrową wyposażona jest w wiele użytecznych funkcji. Pozwala na kolorowanie zdjęć, formatowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>